
Therkelsen solgt til Holstein Kiel
Jonas Therkelsen (22) er solgt til tyske Holstein Kiel. Video Bildegalleri
Det har over lengre tid vært stor interesse for den offensive midtbanespilleren, som har vært i Strømsgodset siden han var 15 år gammel. I vinter avslo klubben også en rekke bud på spilleren.
Strømsgodset har vært i samtaler med Holstein Kiel om en overgang for Jonas Therkelsen over flere måneder. Tidligere denne måneden ble klubbene, etter lengre tids konstruktive forhandlinger, enige om vilkårene i overgangsavtalen. Salget er et av de største i klubbens historie.
- Jonas er en spiller som har vært interessant og attraktiv for mange klubber, og det har vært stor interesse for ham den siste tiden. Det gjør at dette til slutt ble en betydelig overgang for Strømsgodset, med en økonomi som det ble vanskelig å si nei til, sier sportssjef Jostein Flo.
- Vi takker Jonas for tiden i Strømsgodset, og ønsker ham alt godt videre i karrieren.
- Det er selvfølgelig leit å miste en god spiller, som har gått gradene i klubben, men dette var en overgang som Jonas ønsket sterkt selv. Salget bidrar til å gi oss økonomisk stabilitet fremover og det gir oss også muligheter og større handlingsrom. Spillersalg er viktig for å utvikle klubben videre på flere områder, sier daglig leder Magne Jordan Nilsen.















I starten av uka var Jonas i Kiel for å signere papirene som offisielt gjør han til Holstein Kiel-spiller når overgangsvinduet i Tyskland 1. juli. 22-åringen knytter seg imidlertid til den tyske klubben med umiddelbar virkning for å ta del i deres sesongoppkjøring like etter den kommende internasjonale perioden.
Gårsdagens kamp ble dermed hans siste i SIF-drakt i denne omgang. Jonas forlater klubben etter 70 kamper og ni mål for A-laget siden debuten mot Vålerenga i oktober 2022. Med salget av Jonas Therkelsen er det nok en spiller som har gått gradene i Strømsgodset-systemet, og det er en fjær i hatten til det gode arbeidet som gjøres i utviklingsavdelingen.
- Jeg er veldig stolt over å ta steget til utlandet. Samtidig er det veldig trist. Jeg har hatt mange veldig, veldig fine år her. Det har virkelig vært helt fantastisk å spille for Strømsgodset, sier Jonas.
- Strømsgodset betyr enormt mye for meg. Det er her jeg har vært siden jeg var 15 år, og det er her jeg har utviklet meg både som menneske og som fotballspiller. Jeg er evig takknemlig for alt Strømsgodset har gitt meg.
- Uansett hvor jeg ender videre så vil jeg alltid se tilbake på tiden i Strømsgodset som noe helt fantastisk og unikt.
Se hele avskjedsintervjuet med Jonas Therkelsen her:
Alle vi i Strømsgodset takker Jonas Therkelsen for innsatsen gjennom årene i klubben, og ønsker ham lykke til videre i Tyskland!